Friday, March 28, 2025
POČETNATEKSTOVITEME

Vrijednost noćnog namaza 

U svom djelu „Hazinetu ‘l-esrar“ Muhammed Hakki, rahmetullahi alejh, nas u vezi noćnog namaza savjetuje sljedećim riječima:  Buhari bilježi od Ebu Hurejre, radijallahu anh, da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: ”Šejtan, na tjemenu nekog od vas, kada zaspi, veže tri čvora, i kaže, prilikom vezivanja svakog od njih: ‘Spavaj čitavu dugu noć.’ Kada se čovjek prene i spomene Uzvišenog Allaha, jedan čvor pukne, kada se abdesti, pukne i drugi, a kada klanja onda pukne i treći čvor, pa čovjek osvane lahak, horan i čio. U protivnom osvane težak i lijen.”

Riječ „težak“ je u značenju da je njegova vjera tanka, da je neraspoložan. To je kuđenje takvog čovjeka i ukaz na slabost nekih njegovih postupaka.

Prvi od pet stepena noći je to da se čitava provede u ibadetu. To je praksa jakih i ustrajnih ljudi koji su se posvetili robovanju Uzvišenom Allahu i koji uživaju u obraćanju Njemu. Njima je to duhovna hrana. To je bio način života mnogih tabi’ina i časnih prethodnika. Među njima su Ebu Hanife, Seid b. Musejjib, Fudajl b. Ijad, Ebu Sulejman Darani, Malik b. Dinar, Rebi’ b. Hajsem i drugi. Svi su oni klanjali sabah sa jacijskim abdestom. Neka ih Uzvišeni Allah obilato nagradi!

Drugi stepen je da se polovina noći provede u ibadetu. Bilo je jako mnogo takvih ljudi, među časnim prethodnicima. Najbolji način da se spomenuto sprovede jeste to da se spava prva trećina noći i zadnja šestina noći, a da se ostatak provede u ibadetu kako bi se ibadet provodio u noćnoj tmini i sredini noći, kada je provođenje ibadeta najvrednije.

Treći stepen je to da se trećina noći provede u ibadetu. Potrebno je spavati prvu polovinu noći i zadnju šestinu. Općenito je pohvalno spavati zadnji dio noći jer na taj način se tjera drijem na sabahu, b ljedilo s lica i tragovi nespavanja, a i san u ovo doba je uzrokom otkrovenja.

Četvrti stepen je to da čovjek vodi računa o dijelovima noći. To je bila praksa Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, i to je način na koji je živio Ibn Omer, radijallahu anhuma, i istaknuti ashabi, kao i neki tabi’ini. Oni su početak noći provodili u ibadetu dok ih drijemež ne svlada. Onda bi spavali, pa kada bi se prenuli, ustajali bi i klanjali, pa kada bi zadrijemali spavali bi. Tako bi u jednoj noći imali dva spavanja i dva ustajanja.

Peti stepen je i najniži, a to je da se ustane i klanjaju četiri rekata, ili dva, pa da se sjedne prema kibli, određeno vrijeme, te da se zikri i dovi. Na takav način će se steći nagradi onih koji noć provode u ibadetu, Allahovom milošću i dobrotom.

Što se tiče stvari koje olakšavaju bdijenje, četiri su u vezi sa tijelom, a četiri u vezi srca. Četiri prve su: Da ne pretjeruje sa hranom i pićem, jer to uzrkuje pojavu sna. Drugo je da se ne zamara preko dana ne zamara radeći jako puno. Treće je da ne propušta dnevnu kajlulu (spavanje polovinom dana) jer to je sunnet i olakšava noćni ibadet. Četvrto je da ne čini grijehe danju, jer to srce čini tvrdim i priječi se između njega i milosti.

Četiri stvari koje su u vezi srca, su to srce bude čisto od mržnje prema bilo kojem muslimanu, da je čisto od novotarija i dunjalučke besposlice. Onaj ko se prepusti razmišljanju o dunjalučkim poslovima neće moći lahko provesti noć u ibadetu, a ako i ustane na noćni namaz, na namazu ne razmišlja osim o dunjalučkim brigama. Drugo je da bude u stalnom strahovanju, i da srce ispuni kratkoročna nada, jer ko bude razmišljao o strahotama ahireta i džehennemskim patnjama i tminama, san će mu otići s očiju, kao što Tavus, rahmetullahi alejh, kaže: „Kada se spomene džehennem, san pobožnjaka nestane.“ Treće je da zna vrijednost noćnog namaza kroz ajete i hadise, i na taj način se u njemu pobudi želja za postizanjem nagrade. Četvrto je i najčasnije, a to je ljubav prema Uzvišenom Allahu, jer ako voli Uzvišenog Allaha, onda mu je drago i osamljivanje s Njim. U tom slučaju uživa u obraćanju Njemu.

 

Časopis Semerkand

Semerkand