Tevba
Čovjek čini grijehe zbog nepoznavanja šerijata Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem, nefsanskih spletki i zamki, šejtanskih vesvesa, ljubavi prema dunjaluku, i tome sličnih stvari. Ali, milost Uzvišenog Allaha je ogromna, a oprost bezgraničan. Iz milosti Svoje, Uzvišeni Allah je ljudima podario i način putem kojeg će iskupiti svoje grijehe, te im je na taj način pomogao. Ako čovjek nakon počinjenog grijeha učini tevbu, prema njezinim uslovima i pravilima, postigne milost i oprost Uzvišenog Allaha. Tevba je put koji vodi istinskom uspjehu, kako se to i veli u Časnom Kur’anu:
„I svi se Allahu pokajte, o vjernici, da biste postigli uspjeh.“ (Nur, 31
Citirani ajet upućuje poziv svim vjernicima da se pokaju i učine tevbu. Tevba u jeziku ima značenje povratka. Na tom tragu je i njezino terminološko značenje. Naime, tevba označava napuštanje grijeha i nevaljalog, te povratak dobru i pokornosti. Ne zaboravimo da grijesi odvode čovjeka u propast! Čineći tevbu, mi se utječemo Uzvišenom Allahu od propasti, te tražimo sklonište u okrilju Njegove milosti i Njegova oprosta. Tevba je, dakle, put spasa! Šta je uspjeh? Uspjeh je postizanje željenog i očekivanog. Šta znači postizanje željenog i očekivanog?
Želja svakog vjernika je da živi životom kojim će Uzvišeni Allah biti zadovoljan, da se sačuva grijeha, te da preseli s imanom. Osoba koja postigne spomenuto, smatra se osobom koja je postigla istinski uspjeh. Da bi tevba bila ispravna, potrebno je da bude učinjena na ispravan način. O ispravnoj tevbi nas obavještava Uzvišeni Allah: „O vi koji vjerujete, pokajte se Allahu iskreno!“ (Tahrim, 8) Iskreno pokajanje podrazumijeva da čovjek prekine sa činjenjem grijeha, ali i da ih srcem zamrzi. Iskrena tevba podrazumijeva to da se osoba pokaje za sve što je činila, a čime Uzvišeni Gospodar nije zadovoljan.
Osoba koja se istinski pokaje Uzvišenom Allahu, postaje Njegov voljeni rob. To je u biti i put kojim osoba postaje kjamil insan, potpun i upotunjen čovjek. Osoba koja učini iskrenu tevbu, kaje se čak i za svaku nedoličnu pomisao koja mu prođe kroz srce! Potom, takva osoba se ne vraća više na činjenje grijeha, te zavoli ibadet i djela pokornosti. Svaki počinjeni grijeh ostavlja crnu tačku na srcu.
Koliko grijeha, toliko crnih mrlja na srcu! Srce, dakle, vremenom zbog grijeha postane crno i zatamnjeno poput uglja. Čovjeku tada nikakvi vazovi i predavanja ne pomažu. Postaje šejtanov prijatelj, te se počne pokoravati svom nefsu. Na taj način otvori sebi put ka propasti. Zbog toga je potrebno da neprestano činimo tevbu, te da tako čistimo svoja srca da ne potamne i ne postanu crna poput uglja. Čovjek je u trajnoj potrebi za tevbom, jer nikada ne zna kada može umrijeti.
Čovjek koji umre bez prethodno učinjene tevbe za grijehe, bit će kažnjen, i završit će u patnji. Nakon počinjenog grijeha, potrebno je odmah pokajati se, zatražiti oprosta, učiniti neko dobro djelo, te donijeti čvrstu odluku da se više neće vraćati grijehu.
U drugom se ajetu veli: „Oni se kaju, i Njemu klanjaju, i Njega hvale, i poste, i namaz obavljaju, i traže da se čine dobra djela, a od nevaljalih odvraćaju i Allahovih propisa se pridržavaju. A te vjernike obraduj!“ (Tevbe, 112)
U ajetu se navodi osam osobina iskrenih i istinskih vjernika:
- kaju se, čine tevbu,
- Allahu se klanjaju i ibadet čine,
- Allaha hvale,
- poste,
- namaz obavljaju,
- traže da se čini dobro,
- odvraćaju od zla,
- pridržavaju se Allahovih propisa, i poštuju ih.
Pogledajmo u spomenute osobine, a zatim pogledajmo u sebe, te ocijenimo koliko smo od spomenutih osobina usvojili!