Saturday, September 7, 2024
POČETNATEKSTOVITEME

Olakšanje koje dolazi sa teškoćom

Uzvišeni Gospodar, u Časnom Kur’anu kaže: “Mi ćemo vas dovoditi u iskušenje malo sa strahom i gladovanjem, i time što ćete gubiti imanja i živote, i ljetine. A ti obraduj izdržljive, one koji, kada ih kakva nevolja zadesi, samo kažu: ‘Mi smo Allahovi i mi ćemo se Njemu vratiti!’ Njih čeka oprost od Gospodara njihova i milost; oni su na Pravome putu!” (Bekara, 155-157) Nevolja je pojam koji označava kušnju i ispit. Iako se u današnje vrijeme ta riječ koristi samo u negativnom kontekstu, u suštini, nevolja koju nam šalje Uzvišeni Gospodar je kušnja koja naposlijetku donosi i hajr (dobro). Takvo je naše uvjerenje. Uzvišeni Gospodar u gorenavedenom časnom ajetu spominje riječ “nevolja” ukazujući na to kakvim kušnjama će vjernici biti kušani: “Mi ćemo vas dovoditi u iskušenje…” Dakle, iskušenja su dio ovosvjetskog života. Jer, na ovaj svijet smo i došli kako bismo bili iskušani. Međutim, trebamo se podsjetiti da se naše kušnje ne sastoje samo od teškoća i gladovanja. Obilje, rahatluk i blagostanje, također su kušnje koje ćemo proći jedino ukoliko se ispravno postavimo spram njih.

Ispunjavanje haka (pravo) blagodati očituje se kroz svjesnost o Onome Koji nam ih je podario, kroz zahvalnost, te kroz poštivanje propisa i čuvanje od zabrana koje vjera nalaže vezano za te blagodati. Već nekoliko mjeseci, naša zemlja, kao i cijeli svijet susreće se sa pandemijom. Svoje živote trebamo nastaviti živjeti u skladu sa mogućnostima koje nam se pružaju, ne zanemarujući pri tome mjere predostrožnosti. Ponos svjetova, naš Poslanik, s.a.v.s., nam je po tom pitanju ostavio mnoge savjete. Podsjetimo se na neke od njih: Neki čovjek je došao Allahovom Poslaniku, s.a.v.s., i požalio se: “O Allahov Poslaniče! Izgubio sam sav svoj imetak. Čak sam izgubio i zdravlje.” Na to mu Allahov Poslanik, s.a.v.s., reče: “Nema hajra u robu čiji se imetak nikako ne umanjuje i koji se nikako ne razboljeva. Kada Allah, dž.š., zavoli roba, daje mu određene tegobe i nevolje. A kada mu dadne tegobe i nevolje, onda mu podari sabur.” (Munavi, Fejzu ‘l-Kadir, 6/426) Za vrijeme dok je Muaz b. Džebel, r.a., bio izvan Medine, desilo se da je preselio njegov sin. Zbog toga mu je Allahov Poslanik, s.a.v.s., napisao pismo u kojem mu je uz iznimnu obazrivost i pažnju saopštio tu žalosnu vijest i preporučio strpljivost.

U pismu je pisalo sljedeće: “U ime Allaha Milostivog, Samilosnog… Od Allahova poslanika, Muhammeda, Muazu b. Džebelu… Neka je Allahov mir s tobom. Hvala Allahu, pored Kojeg drugoga boga nema. Neka Uzvišeni Allah uveća tvoje sevape, neka ti podari obilnu nagradu i neka ti podari snagu sabura. Neka i nas i tebe opskrbi šukrom. Treba da znaš da su naši životi i naši imeci, kao i naši evladi, Allahov poklon i emanet. On nam naređuje da zahvaljujemo na onome što nam daje i da se strpimo kada nas zadesi kakva nevolja. Tvoj sin je isto tako bio Allahov dar i emanet. Uzvišeni Allah ti je dao da se u radosti i sreći okoristiš o tu blagodat. A onda ga je uzeo od tebe kako bi ti podario veliku nagradu. Ako se strpiš i sačekaš ono što ti je obećano, očekuju te lijepe nagrade. O Muaze! Neka te bol ne navede da učiniš nešto zbog čega ćeš ostati bez nagrada i sevapa koje će ti Allah podariti. U protivnom, kajat ćeš se zbog onoga što si izgubio. Kada bi znao kolike sevape ćeš postići zarad te nevolje, vidio bi da je nevolja koja te zadesila mala u odnosu na njih. Znaj da plakanje i zapomaganje neće vratiti mrtvoga niti će otkloniti tugu. Sjeti se smrti koja će zasigurno i tebi doći, kako bi se umanjila tvoja tuga. Neka je Allahov selam s tobom.” (Ebu Nuajm, Hil’jetu ‘l-evlija, 1/243; Hejsemi, Medžmau ‘z-zevaid, 3/3; Hakim, el-Mustedrek, 3/274)

Ponos svjetova, Allahov Poslanik, s.a.v.s., naredio nam je da svoja srca držimo budnim spram ispita i podsjetio nas je da sabur trebamo pokazati u prvim trenucima nevolje. Naredio nam je da u trenucima nevolje uvijek postupamo onako kako nam Allah, dž.š., kazuje u časnom ajetu: “One koji, kada ih kakva nevolja zadesi, samo kažu: ‘Mi smo Allahovi i mi ćemo se Njemu vratiti!’” (Bekara, 156) U našoj zemlji se riječi “Ina lillahi ve inna ilejhi radži’un”, spomenute u časnom ajetu, najčešće govore kada su u pitanju smrtni slučajevi. Međutim, to su riječi koje treba izgovarati u svakoj tegobi, a ne samo kada je u pitanju smrtni slučaj. To se naziva “istirdža”. Allahov Poslanik, s.a.v.s., je rekao: “Kada nekome od vas pukne pertla na obući, neka, čineći istirdžu, uputi dovu Uzvišenom Allahu, jer i to je jedna vrsta nevolje.” (Dejlemi, Musnedu ‘l-Firdevs, br. 1307; Ibn Sinni, Amelu ‘l-jevmi ve ‘l-lejle, br. 352)

Iz navedenog hadisa razumijemo da se nalazimo na svijetu u kojem stalno trebamo činiti istirdžu i biti u stanju tefekkura (promišljanje), jer je to svijet u kojem ćemo se susretati sa raznim nevoljama i kušnjama. Abdullah ibn Abbas, r.a., pripovijeda: “Jednog dana, dok sam bio na sedlu Allahova Poslanika, s.a.v.s., on mi reče: ‘Sine moj! Hoćeš li da te podučim nečemu u čemu će ti Uzvišeni Allah podariti veliku korist?’ Ja rekoh: ‘Hoću, o Allahov Poslaniče.’, a on mi na to reče: ‘Čuvaj Allahovo pravo kod tebe, kako bi On tebe čuvao i štitio. Ukoliko ti budeš čuvao Allahov hak, Njegova pomoć će uvijek biti uz tebe. U stanjima obilja i blagostanja, ne zaboravljaj na Allaha, kako bi te On spasio kada budeš u neimaštini i tegobi. Kada nešto želiš, traži to od Allaha. Ako ćeš tražiti pomoć, traži je od Allaha! Znaj da, kada bi se sva stvorenja okupila u želji da ti pomognu da postigneš nešto što ti Uzvišeni Allah nije odredio, ne bi imali nikakvog utjecaja. I znaj da, kada bi se sva stvorenja okupila kako bi ti naudila, mogu ti nauditi samo onoliko koliko je to Uzvišeni Allah odredio. Jer, kalem koji je pisao kader, je prestao pisati. Zapisano je zapečaćeno tako da se ne može promijeniti. U stanju šukra i jekina (čvrsto ubjeđenje) trudi se zarad Allaha, dž.š. Budi čvrsto ubijeđen u to da je mnogo dobra u tome da pokažeš strpljivost spram onoga što ti se ne sviđa. Nema rahatluka niti spasa bez nevolja. Uz svaku teškoću dolazi i olakšanje.’” (Tirmizi, br. 2516; Ahmed bin Hanbel, El-Musned, 1/293, 307)

Sa Allahovom, dž.š., podrškom i pomoći…

 

 

Časopis Semerkand

Semerkand